lørdag, august 27, 2011

Art Journal - "Queen Rude Asshole"


Jeg satt på en utenlandsk flyplass en gang og hørte på alle de rare navnevariantene som ble ropt opp over høytalerne... Og plutselig begynte jeg å svette, for det går jo ikke an å hete Åshild Ruud i utlandet, eller Ruud Åshild som de gjerne vil ha det der...! For bare se for seg en yyyytlending som ikke har peil på norsk uttale, men som fingfjong lager en fancy English variant:

"Could Rude Asshole please go to the gate!"

Yepps, det er store sjangser for at denne ruuude Asshold'n bestemte seg for å ta tog i stedet....

Men, terapistudent som jeg er, så skal jeg klare å vri litt på dette også! For, egentlig er det sunt å ha en aldri så liten rude asshole inni seg! Og tittuleres den med "Queen", så er det kanskje til og med sånn at hun viser seg å være et rude asshold med en dronnings verdighet! Det skal man ikke kimse av!

God søndag :)

Art Journal - "Overblikk" og "Eksplosjonsfare"


Giraffen var utgangspunktet for denne siden. Jeg bare måtte ha den med i AJ'n min! Og så fant jeg et vakkert gresk hus som jeg veldig gjerne kan bo i, og det føltes helt naturlig å plassere meg selv på trappa der. Og ansiktsmaskedama er ikke så dum, hun heller. Det er sunt med en renselse og litt selvpleie innimellom, for ikke å snakke om sola som skinner rett i ansiktet hennes.

Og denne illustrasjonen sa seg selv! Den er et knakende bra bilde på hva som skjer når vi bare viser frem de gode og fine sidene våre... da vokser skyggesidene seg store og mektige og *bæææng!" plutselig eksploderer vi! Men hvis du ser godt etter, så er det en aldri så liten fødsel på gang her, om enn med en litt motvillig nyfødt. Forhåpentligvis et bilde på at det faktisk er mulig å forene både sol- og skyggesider i én og samme person...

fredag, august 26, 2011

Art Journal - "Rest" og "Hurramegrundt"


Jeg klarte å komme i mål *juuubler* Cover + 6 sider er fiks ferdig klare til studiejournaling! Er spent på å se om hvordan det vil funke. Det kan jo være at tematikken på sidene mine ikke passer overhode! Eller, så kan det på magisk vis være akkurat de temaene jeg trenger... Simsalabim - who knows :)

Bildet over er jeg ganske sikker på at jeg trenger. Det pleier å være intense dager, og derfor viktig å gi seg selv litt hvile, enten det er via søvn, blomster, en god stol eller en herlig latter. Men jeg kan også bruke ordet i den norske betydningen - som i "en siste rest"... For psykodrama (og selvutvikling generelt) handler jo i stor grad om å gi slipp på nettopp sånne "siste rest"-er til fordel for noe nytt og bedre.

Bildet under er "bænkers"! Jeg kjenner meg selv godt nok til å vite at det blir hurramegrundt også denne uka. Tålmodighet er ikke min sterkeste side, og jeg liker at det skjer noe rundt meg. Og da glemmer jeg gjerne at jeg har en lei tendens til å bli skikkelig uggen bare av å kjøre heis eller rulletrapp.... *ler* Så, jeg gjør som på sida her, jeg - står med beina trygt planta på bakken og ler av alle tullingene som spenner seg fast i en sånn syk innredning som en karusell er!

onsdag, august 24, 2011

Art Journal - Tillit


Nok en side til art journalen. Jeg ser at det er disse fargene som tiltaler meg denne gangen, så jeg har kanskje behov for noe som er sprekt nok til å matche den spreke metoden som psykodrama faktisk er?

(Og yess, these boots are made for walking, and that's just what they'll do
one of these days these boots are gonna walk all over you... *hihi*)

tirsdag, august 23, 2011

Vår beste dag


En ny side til studiejournalen min.
Den ble kanskje litt vel mye fyllt opp, men jeg måtte bare lage den sånn. Jeg fikk nemlig inspirasjon fra bloggen Once Upon A ...Sketch. Der har de en utfordring hvor man skal ta utgangspunkt i en skisse og kombinere det med journaling - noen strofer fra en sang du liker godt. Og da måtte min bli Erik Byes "Vår beste dag". Teksten og melodien er så vakker, og så liker jeg veldig godt Marit Larsens versjon av den.

...

Here is my entry for the August 15th Challenge over at Once Upon A ...Sketch. I've made the layout based on a beautiful song written by Erik Bye. You can hear Marit Larsen's version at youtube.
Thanks for looking :)

{Psyko}DramaQueen - ny Art Journal

Det er snart tid for ny studiesamling, og denne gangen er det fokus på psykodrama som metode. Det liker jeg! Så nå går jeg her og har litt nedtelling... og kom på en fin måte å bruke nedtellingen kreativt :) I stedet for å skrive studiejournalen min i en kjedelig linjebok, har jeg bestemt meg for å lage en Art Journal spesielt til disse dagene. Det blir både selvlaget cover i stiv kartong og minst én selvlaget side i kraftig akvarellpapir til hver dag. Jeg har også planer om å putte inn noen vanlige blanke ark også, sånn i tilfelle det blir dager med mye skriblings. Forblir de tomme, er det jo bare å nappe dem ut etter endt uke, for jeg binder inn boka selv med Bind-it-All'n min.

I dag har jeg laget coversidene. Bildet over viser forsiden på AJ'n. Her er det klin & klæsj, utklipp, bilder, drodling og dekortape om hverandre i salig mix.

Bildet under er tenkt til litt "kvelden før"-skribling, derfor mye skriveplass.


Bildet under her er innsiden på den bakerste delen av coveret. Det blir en liten peppe-side til meg selv. Jeg vet nemlig av erfaring at psykodrama er en metode som røsker godt, så det kan komme godt med å ha en aldri så liten side full av gøts!


Og så baksiden av coveret. Her leker jeg med utgangspunkt i at det alltid finnes baksider... I kunstterapien kaller vi dem blant annet for skyggesider - sider ved oss selv som vi ikke er så glad i eller fortrolig med å vise frem. I kontakt med disse har vi lett for å bli tunge og alvorsstemte. Derfor trenger jeg Åshild-luringen på skuldra :)


Planen er nå å lage 2 journalingsider pr. dag de neste tre dagene, sånn at jeg har boka ferdig fredag. Fornøyd med den planen, ja! Jeg kjenner jeg har godt av å pushe meg selv litt på den kreative fronten igjen. Go with the flow, lissom... :)

Nyt dagen!

mandag, august 22, 2011

Kortskissen #140 - Modne damer

Jeg kastet meg over denne ukens skisse hos Kortskissen.se også, jeg! Moro med skisser! Og jeg tror aldri jeg har laget et kort med et tre som hovedmotiv før... *ler* I allefall ikke med sjakkrutet stamme!

Tekststempel fra Norsk Stempelblad AS - 14b
Eplet er et utklipp fra ukeblad, montert på Pebbles (sånne blanke plastikk-klistremerker) og deretter finklippet rundt.
Skyene og treet er håndtegnet.


Deler av motivet er montert på limputer i ulike størrelser for å skape dybde.

Kortet ble laget av restepapiret som lå på pulten min, deriblant en hvit Bazzill-bit på kun 15 x 15 cm. Dermed ble det - vips! - ikke noe dobbelt kort... Og hva gjør man så for å snike plass til signaturen uten at det skal ødelegge designet? Jepps, en liten tag gjemt bak treet, og sneket inn mellom limputene trekrona er montert på, slik at tagen holder seg noenlunde på plass.

I bladet hvor jeg fant det lille eple, fant jeg også et tilsvarende - bare større. Right on klæsj på baksiden av kortet med det! Sammen med nok en tekst fra plata vår, 14B.

Stemningsbilder fra en herlig søndag

En fantastisk fin dag uti havgapet - og heldigvis med fotoapparatet på slep! Definitivt noen blinkskudd verdt å forevige :)












torsdag, august 18, 2011

Kortskissen #139

Jeg har fått meg så greit hobbyrom her, men jommen har det ikke vært mye i bruk... Kortlagingen sitter liksom ikke helt i fingrene lenger. Men, de skryter av at øving kan være tingen, så derfor kastet jeg meg med på den første utfordringen etter sommeren hos Kortskissen.se. De har en kombi skisse- og fargeutfordring. Jeg likte særlig godt fargeutfordringen - en kombinasjon jeg neppe hadde tenkt så mye på selv. Det er moro!

Alle papirene er restepapir.
Stemplene er fra Norsk Stempelblad - 31B.